wtorek, 8 kwietnia 2014

WEEKEND Z WĘDKARSTWEM MUCHOWYM.

Weekend możemy spędzić leniwie przed telewizorem, bądź też przy dobrej książce. Możemy również odespać cały tydzień. Aby jednak w pełni się zregenerować, powinniśmy zdecydować się na aktywny wypoczynek. Nie jest to wcale zachęta do sportu wyczynowego dla zawodowców, ale dogodna propozycja dla każdego, czyli wędkarstwo muchowe.

Czym jest wędkarstwo muchowe ?


Wędkarstwo muchowe jest specjalnym sposobem wędkowania, w którym wykorzystuje się sztuczne metody połowy z użyciem tzw. muszki. Warto podkreślić, że staje się ono coraz popularniejsze i wciąż zdobywa kolejnych zwolenników. Nadal jednak jest to stosunkowo nieliczna grupa wędkarzy.

Przy wyborze wyposażenia zasadnicze znaczenie ma muszka. Tego rodzaju przynęty zazwyczaj przypominają owady wodne. Należy jednak pamiętać, że podział jest bardzo szeroki. Co więcej, reguły stosowania przynęt sztucznych są zależne chociażby od pory roku, czy nawet stanu pogody. Zwykle wykorzystywane są one do połowu pstrągów, troci czy lipieni.

Sztuczne przynęty można dzielić przede wszystkim na muchy suche oraz mokre. Te pierwsze przypominają postać dorosłą m.in. konika polnego, ochotki, jętki, a nawet chrząszcza lub chruścika. Drugi typ imituje inne stadium rozwoju owadów, np. poczwarkę, bądź osobnika przed przepoczwarzeniem. Streamer to z kolei sztuczne, niewielkie ryby, pijawki lub zonkery i włosiaki. Nimfami nazywa się natomiast larwy owadów, żyjące na dnie oraz małe skorupiaki. Muchy trociowe i łososiowe mają postać kolorowych ptasich piór, a więc nie przypominają wyglądem konkretnych organizmów wodnych. W zestawieniu tym warto także wymienić muchy morskie (kraby, krewetki, głowonogi) do połowu w wodach słonych, czy też muchy szczupakowe. Te ostatnie to m.in. jaskrawe, sztuczne ryby o wielkości nawet do 20 cm. Ciekawy przykład stanowią poppery i slidery. Ich najważniejszym elementem jest korpus, czyli tzw. „główka”, mogą być zarówno większymi, jak i mniejszymi muchami. Niekiedy powstają również przynęty na zamówienie. Służą one specjalnym celom, bardzo często dotyczą określonych łowisk. Jako przykłady wymienia się tutaj ślimaki wodne, raki lub ziarna ikry i rośliny wodne.

Gdzie udać się na ryby ?

Jeśli wędkarstwo muchowe ma być dobrą propozycją na imprezę integracyjną, warto zawczasu pomyśleć o tym, gdzie warto pojechać, aby technika muchowa w pełni zdała egzamin. Generalnie można stwierdzić, że wszelkiego typu rzeki, strumyki czy stawy z powodzeniem znajdziemy w dowolnej części kraju. Ważne jest bowiem to, że metoda działa wszędzie tam, gdzie występują konkretne gatunki ryb, które się tą techniką łowi. Przede wszystkim są to pstrągi oraz lipienie. Inne gatunki to także trocie, głowacice oraz łososie. Dodatkowo można złapać wzdręgi, czy też okonie. Wykorzystując tę metodę z powodzeniem można również łowić brzany, bolenie, jelce, a więc różne ryby karpiowate. Zdarza się nawet, że na muchę uda nam się złapać sandacze, sumy, sielawy i sieje. Dla wielu wędkarzy muchowych idealnym miejscem mogą być np. górskie potoki, w których można poławiać łososie, bardzo dobrze reagujące na sztuczne przynęty. Sprawdzić się mogą poza tym spokojne jeziora lub stawy. Wartym uwagi jest ponadto Morze Bałtyckie. To tutaj złowimy trocie wędrowne, belony, jak i flądry i dorsze.

Jak widać, wiele jest miejsc, w których możemy stosować przynęty muchowe. Nie zapominajmy jednak, że dużo zależy od naszych umiejętności. O ile początki mogą być trudne, z czasem łowienie na muchę, stanie się dla nas czymś naturalnym. Już teraz widać, że zainteresowanie „fly fishingiem” jest spore, a w przyszłości na pewno będzie jeszcze większe, dzięki czemu metoda muchowa stanie się powszechna i nie będzie już kojarzona wyłącznie z wąską grupą wędkarzy .

Jaki wybrać sprzęt ?

Dobór odpowiedniego sprzętu ma bardzo duże znaczenie. Bez niego nie jest możliwa udana przygoda z wędkarstwem muchowym. W obecnych czasach dużym ułatwieniem jest szeroki dostęp do asortymentu wielu różnych producentów. Możliwe jest więc nie tylko porównywanie cen, ale również przegląd sprzętu, który spełnia indywidualne oczekiwania każdego klienta. Specjalistyczne materiały, rekomendowane przez profesjonalistów z łatwością znajdziemy w licznych sklepach internetowych. Możemy zatem bardzo szybko odnaleźć niezbędne akcesoria, a jednocześnie w sposób płynny przeprowadzić transakcję, aby już po kilku dniach być posiadaczami wysokiej klasy wyposażenia, jakiego nie powstydzi się żaden wędkarz muchowy. W razie wątpliwości niezbędne informacje znajdziemy na profesjonalnych forach wędkarskich. Poza tym szeroką radą służy personel sklepowy. Zawsze więc zostaniemy dobrze poinformowani.

Na samym początku trudno się odnaleźć w otoczeniu licznych materiałów muchowych. Z łatwością bowiem można się pogubić we wszelkiego typu hakach bezzadziorowych, jak i zadziorowych. Nie jest także łatwo, gdy wymienić trzeba wędki, w tym żyłki i kołowrotki. Zdarza się, że przygodę z wędkarstwem dopiero zaczynamy. Wówczas niezbędny sprzęt zgromadzić musimy od podstaw. W takim wypadku warto spojrzeć nie tylko na wędki i przynęty. Na samym początku najlepiej zakupić odpowiednią odzież, okulary oraz buty wędkarskie. Przydatne z pewnością będą pobieraki, sznury, czy też wodery i podstawowe narzędzia, w tym nawet drobne akcesoria.

Wykorzystane strony www :
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wędkarstwo_muchowe 
http://flyfishingzm.pl 
http://pl.wikipedia.org/wiki/Mucha_wędkarska
http://www.wedkuje.pl/jak,wedkarstwo-muchowe,8732 
http://flyfishingportal.pl/jakie-ryby-i-gdzie-je-lowic-metoda-na-muche/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz