środa, 26 lutego 2014

Fenomen popularności Sushi

Dzięki coraz większej globalizacji, kultury cały czas mieszają się między sobą. Chętnie przyswajamy jedzenie i kuchnię pochodzącą z innych kultur. Dzisiaj przyjrzymy się potrawie ze wschodu, która zyskała niesamowitą popularność na zachodzie – sushi. Zasadniczo, sushi to japońskie danie, które składa się z gotowanego ryżu, znanego jako Shari, który jest głównym składnikiem. Standardowe sushi składa się z kilku innych składników w postaci polewy i nadzienia. Możliwość rozwiązań w odniesieniu do rodzaju sushi uczyniła je bardzo lubianym w wielu krajach. W zależności od preferencji klientów, sushi może być przygotowane na sposób łagodny lub pikantny. Wielu japońskich szefów kuchni pokazuje swoje talenty poprzez prezentowanie własnych technik wykonania sushi. Ale tak naprawdę w sushi nie chodzi tylko o jedzenie. Sushi to cała filozofia, uczta dla wszystkich zmysłów.
Co znajdziemy w sushi

Zazwyczaj drugim głównym składnikiem sushi jest surowa ryba. Najczęściej to łosoś, tuńczyk, węgorz i ryba maślana. Oznacza to, że sushi jest pełne białka, węglowodanów, witamin, minerałów i kwasów tłuszczowych Omega-3. Niezdrowe tłuszcze są tu praktycznie nieobecne, gdyż ryba podawane jest na surowo. Niemniej jednak, w odniesieniu do różnych sposobów przygotowania, w zawartość tłuszczu może się różnić. Zawarte w sushi wodorosty mają działanie bakteriobójcze, wzmacniają system odpornościowy i wspomagają trawienie.
Sushi jest zwykle podawane z trzema dodatkami: wasabi, sosem sojowym i marynowanym imbirem. Tradycyjne sushi zawiera już wasabi wewnątrz, jednak zwolennicy pikantnych potraw lubią dodać więcej. Wasabi jest pastą o zielonkawym kolorze, która jest bardzo, bardzo ostra. Sos sojowy pomaga wzmocnić smak: należy delikatnie zanurzyć sushi w sosie od strony ryby, nie od strony ryżu. Marynowany imbir jest przeznaczony do spożycia między różnymi odmianami sushi, jako że jest on neutralizatorem smaku. Każdą rolkę sushi powinno jeść się jednym gryzem. I najważniejsze pytanie - „jak to zjeść?” Dopuszczalne jest jedzenie rękami, jednak moim zdaniem warto się nauczyć obsługi pałeczek. Są różne rodzaje sushi, jednak najczęściej spotykane są nigiri, maki i sashimi.


Skąd się wzięła moda na sushi?

Kuchnia japończyków jest prosta, niskotłuszczowa i skromna. Dzięki tym cechom podbiła serca całego świata. Sushi jest prostą w wykonaniu potrawą. Z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Na całym świecie otwierają się nowe restauracje japońskie, co można zauważyć na przykładzie chociażby Warszawy, gdzie obecnie mamy już ponad 200 takich lokali. Również ceny sushi stały się dostępniejsze. Jeszcze niedawno w Polsce był to bardzo kosztowny przysmak. Obecnie jest bardziej dostępny dla większości, co nie oznacza, że jest daniem tanim. Sushi to także rytuał, to wyprawa po nowe, nieznane smaki. Ludzie mają potrzebę poznawania nowych smaków i odkrywania. Chyba najważniejszym powodem, dlaczego zdobyło ono taką popularność jest jego niezwykłość. Wchodzimy do restauracji sushi jakbyśmy wkraczali w magiczny świat egzotyki. To ta odmienność powoduje, że tak bardzo lubimy to japońskie danie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz